výzkum týkající se podmínek práce na dálku (tzv. homeoffice) v prostředí zaměstnavatelů v České republice
Výzkum je podpořen grantem Grantové agentury Academica Aurea a jeho řešiteli jsou:
RNDr. Jan Žufan, Ph.D., MBA (katedra ekonomiky a lidských zdrojů)
doc. RNDr. Zdenka Lustigová, CSc. (katedra digitální ekonomiky, informatiky a statistiky)
Mgr. Veronika Plešková, LL.M. (katedra ekonomiky a lidských zdrojů)
Ing. Anna – Marie Dominová (absolventka studijního programu Ekonomika a řízení služeb, specializace Digitální ekonomika)
Výsledky budou publikovány v závěru roku 2024.
Práce na dálku (v hovorovém jazyce „homeoffice“) umožněná využíváním masově dostupných informačních a komunikačních technologií je téma, které je v praxi aktuální již přibližně čtvrtstoletí. V roce 2023 došlo, po dlouhých diskusích a hledání kompromisu mezi mnoha protichůdnými názory a požadavky, k vymezení rámcových pravidel pro tento způsob výkonu práce v zákoníku práce. Zároveň, s přechodem do on-line prostředí nabyly na významu hrozby pro organizace vycházející z vyvedení citlivých dat mimo perimetr organizace. Na jednu stranu tedy technologie umožňují organizacím vyjít vstříc přáním a potřebám svých zaměstnanců i optimalizovat náklady na svůj provoz, na druhou stranu decentralizací pracovišť vznikají rizika ztráty, zcizení nebo modifikace důležitých dat, narušení provozu organizací apod.
Kolegové kateder ekonomiky a lidských zdrojů a katedry digitální ekonomiky, informatiky a statistiky se v aktuálním výzkumu zaměřili na zjištění podmínek zaměstnanců pro práci na dálku v oblasti pracovně právní a bezpečnosti práce i informační bezpečnosti formou dotazníkového šetření a komparace zjištěných informací s legislativou a výsledky obdobných výzkumů v jiných zemích EU.
Jsme panevropská
Stvořit vysokou školu býval pouhý sen. Za jednadvacet let jsme ale dospěli – stali se Panevropskou univerzitou!