Co je to metodologie výzkumu
Když už víme, co je metodika a metodologie, můžeme se pustit do metodologie výzkumu. Při jakékoli činnosti, v našem případě tedy při psaní vysokoškolských prací, je nutno poznamenat, že metodologie není jen nějaká nutná kapitola v práci, kterou stačí rychle napsat a mít ji z krku. Metodologii byste se měli věnovat jako první předtím, než se vůbec pustíte do jakékoli jiné práce. Jakmile věnujete metodologii dostatečně dlouhou dobu a identifikujete všechny metody, můžete během celé přípravy vaší práce vpisovat do samostatné kapitoly reálné zkušenosti spojené s použitím samotných metod.
Jak si přichystat a zpracovat metodologii výzkumu
Aby to nebylo jen příliš abstraktní, uvedeme si konkrétní příklady. Pokud jdete psát například diplomovou práci na nějaké konkrétní téma, na začátku si v metodologii určíte konkrétní metodiku při sběru všech dat a údajů, následně to, jak budete tyto údaje zpracovávat, ale také to, jak budete interpretovat výsledky. V praxi to může vypadat tak, že data budete hledat v knihovně, na portálech s vědeckými články, ale také v různých databázích či přímo od lidí z oboru, ale klidně i formou dotazníku. V části o zpracování dat můžete zmínit různé vzorce a postupy, které jste při tom použili, ale také tvorbu tabulek, grafů či jiných grafických znázornění. V neposlední řadě musí být v metodologii zmíněno, jak výsledky ze zpracovaných dat interpretujete, jaké závěry jste z nich vydedukovali a jakým způsobem je budete porovnávat s jinými pracemi ze stejného oboru s podobným zaměřením.
Typy metodologie výzkumu při psaní vysokoškolských prací
V metodologii výzkumu se používají dva hlavní typy metod – kvantitativní a kvalitativní. Mezi kvalitativní metody sběru dat můžeme zařadit například pozorování, rozhovory a jiné důkladné postupy výzkumu. Do kvantitativních metod spadá zpracování velkého množství číselných dat, například z veřejně dostupných databází. Někdy se uvádí i třetí – smíšená forma metodiky, která kombinuje postupy využívané v obou zmíněných postupech. Pokud vaše metody výzkumu nespadají ani do jedné z těchto kategorií, neznamená to automaticky, že jsou špatné. Budete si je však muset umět obhájit před komisí.
Metodologie bakalářských, diplomových, rigorózních a jiných závěrečných prací
V menších vysokoškolských pracích, jako jsou různé seminární práce, referáty a prezentace, není metodologie povinnou kapitolou. Měli byste tedy na ní pracovat, ale stačí ji několika slovy zmínit například v úvodu nebo v závěru práce. Pokud však píšete bakalářskou, diplomovou, rigorózní nebo jinou závěrečnou práci, metodologie výzkumu si zaslouží vlastní kapitolu s rozsahem
1–3 normostrany. Nezapomeňte, že kromě popisu všech postupů metodiky musíte uvést i zdroje jednotlivých vědeckých metod a postupů, které jste při vaší vědecké činnosti použili. Nejde o to vytvořit novou metodiku, v tomto směru nemáte moc místa k manévrování. V principu je vaším úkolem vybrat správné metody, pojmenovat je, přidat k nim zdroj a napsat, jak jste tyto konkrétní postupy využili při zpracovávání vašeho tématu.
Kapitolu můžete nazvat jako „Teorie a metodologie“ nebo „Metodika práce a metody zkoumání“. Nejčastěji jde hned o druhou kapitolu v každé kvalitně zpracované závěrečné práci. První je Současný stav řešené problematiky doma a v zahraničí a třetí Základní terminologie, o nichž se zmíníme v samostatných článcích. Za nimi můžete umístit již konkrétní pracovní kapitoly vašeho výzkumu.