Slovník pojmů

Anotace závěrečné práce

Anotace závěrečné vysokoškolské práce slouží jako krátký popis nebo shrnutí jejího obsahu. Cílem anotace je poskytnout potenciálnímu zájemci o téma stručný přehled toho, co autor práce zjistil během výzkumu. Anotace se řadí mezi úvodní kapitoly práce. Má mnoho společného například s takzvaným resumé či abstraktem, ale obsahově je mírně odlišná. Text je při anotaci kratší a slouží spíše jako jakási vizitka celé práce.

Co napsat do anotace závěrečné práce?

Každý, kdo si prohlíží danou bakalářskou, diplomovou nebo jinou závěrečnou práci, by měl podle obsahu anotace okamžitě usoudit, zda je pro jeho zájem nebo výzkum obsah této práce relevantní. Pomocí anotace se práce často zařazují do katalogů a databází. V anotaci tedy můžete zmínit cíle práce, metody výzkumu, ale také výsledky či dopad vašich zjištění a jejich případnou aplikaci
v dalším výzkumu.

Poděkování v závěrečné práci

Poděkování v závěrečné vysokoškolské práci je jednou z krátkých kapitol, v níž autor vyjadřuje svůj vděk všem osobám, které se nějakým způsobem přičinily k psaní jeho práce (například poskytnutím dat či informací), ale také lidem, kteří ho například podporovali během studia. Poděkování má zpravidla jen několik řádků (rozsah by neměl přesáhnout jednu stranu) a většinou se formátuje na spodní část strany.

Komu děkovat v závěrečné práci?

Studenti v práci nejčastěji děkují školiteli, jenž je psaním závěrečné práce provedl. Stejně běžné bývá poděkování rodičům a dalším rodinným příslušníkům, kteří je například finančně podporovali během studia. Poděkovat můžete představiteli konkrétní instituce, firmy nebo jiného subjektu, jenž vám poskytl rozhovor, informace, data nebo jiný obsah zpracovávaný v souvislosti s tématem práce.

Zadání závěrečné práce

Zadání závěrečné práce je jediná její část či kapitola, kterou nevypracovává student, ale školitel, respektive vedoucí závěrečné práce či jiná autorita na katedře nebo fakultě. Zadání má podobu oficiálního dokumentu, který dostanete ještě předtím, než se vůbec pustíte do psaní vaší závěrečné práce. V zadání najdeme informace o tématu práce, jejích cílech, navrhované metodologii, doporučené struktuře, ale bývá zvykem, že v ní školitel uvede i zdroje informací, ze kterých má student čerpat.

Zadání v závěrečné práci

Zadání se přesně v takové podobě, v jaké jej dostanete, většinou naskenuje a vloží na samostatnou stranu ve vaší bakalářské nebo diplomové práci. Pokud je to možné, vyžádejte si od školitele zadání i v elektronické podobě, aby bylo v dokumentu vloženo v plné kvalitě. Zadání v práci byste měli vy i váš školitel vlastnoručně podepsat.

Úvodní list závěrečné práce

Na úvodním listu závěrečné práce najdeme stejné údaje jako na obalu (pevných deskách)
a identickém titulním listu. Úvodní dopis má přesto svá specifika. Kromě názvu samotné závěrečné práce, jména autora či názvu školy a roku zpracování této práce na něm můžeme nalézt také informace o studijním oboru, studijním programu, celý název katedry, případně i školicího pracoviště či oddělení, a samozřejmě jméno a všechny akademické tituly vedoucího závěrečné práce.

Obsah úvodního listu závěrečné práce

Úvodní dopis může obsahovat i další specifické informace podle směrnice konkrétní fakulty, vysoké školy nebo univerzity. V některých případech úvodní list nahrazuje další části závěrečné práce, jako jsou například cíle práce, metodologie, struktura či poděkování a v krátkosti je zpracovává všechny na jedné straně. Tento postup se používá hlavně v bakalářských pracích, případně jiných, méně důležitých a rozsahově kratších textech.

Titulní list závěrečné práce

Titulní list bývá zpravidla první vnitřní strana vytisknuté bakalářské, diplomové nebo jiné závěrečné práce, která obsahuje nějaké informace. Před titulním listem sa mohou nacházet zpravidla jeden až dva prázdné listy. Za titulním listem obyčejně následuje takzvaný úvodní list, který však obsahuje jiné informace.

Informace na titulním listu závěrečné práce

Všechen text, který najdeme na titulním listu, je identický s textem na obalu – na pevných deskách. Jde o název fakulty a školy, název a typ práce, datum a jméno autora. Kromě toho můžeme na titulním listu najít i vlastnoruční podpis autora práce. Text na obalu práce se může časem poškodit. Kvůli tomu najdeme jeho přesné znění opět i na titulním listu.

Obal závěrečné práce

Obal závěrečné práce je bezpečný kryt – nejčastěji v podobě tvrdých desek, respektive pevné knižní vazby, který se používá na svázání tištěné verze závěrečných prací – například bakalářských, diplomových, disertačních a jiných. V některých výjimečných případech se ke svázání závěrečné práce používá i hřebenová nebo tepelná vazba.

Co by nemělo chybět na obalu závěrečné práce?

Obal závěrečné práce obsahuje všechny nevyhnutelné informace o jeho obsahu – název fakulty, vysoké školy, název samotného tématu práce a typ této práce (bakalářská, diplomová), datum
a jméno autora. Někdy může být název práce uvedený i na hřbetu vazby. Nejčastěji bývá desková vazba v černé, červené nebo modré barvě a písmo se používá zlaté nebo stříbrné. Před svázáním práce do obalu si však prostudujte směrnice vaší školy kvůli různým specifickým požadavkům, ale i kvůli požadovanému počtu takových vazeb.

Panevropská univerzita

Studijní programy

Přes 20 studijních programů poskytuje nabídku, ze které si skoro každý vybere.

O panevropské univerzitě

Odkud jsme, kam směřujeme, čím se řídíme a na jak pevných základech stojíme?

fakulty

Většinou univerzity tvoří fakulty. U nás fakulty stvořily Panevropskou univerzitu. Proč? Jak?

Jsme panevropská

Stvořit vysokou školu býval pouhý sen. Za jednadvacet let jsme ale dospěli – stali se Panevropskou univerzitou!